RE: [ENG/PL] Różnice w inteligencji kobiet i mężczyzn

You are viewing a single comment's thread from:

[ENG/PL] Różnice w inteligencji kobiet i mężczyzn

in polish •  last year 

Pytanie też czy nie ma badań nowszych.

Jednak też te różnice mogą nie wynikać z tego, że kobiety mają mniejszy poziom, a roli jaką dostają w społeczeństwie. Czyli facet ma utrzymywać rodzinę, więc dostaje to co najlepsze z edukacji itd. a kobieta w sumie nie potrzebuje.

Szczególnie, że jest coś takiego jak Efekt Matyldy, w którym faceci przypisywali sobie zasługi kobiet, a to wzmacnia poczucie, że to facetów warto wspierać, gdyż "osiągają oni sukcesy".


Posted from https://blurtlatam.intinte.org

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE BLURT!
Sort Order:  
  ·  last year  ·  

Jest dokładnie odwrotnie, bo trend na całym świecie jest taki, że to kobiety są lepiej wykształcone i poza może jakimiś krajami afrykańskimi czy muzułmańskimi dostają do tego przywileje systemowe (np. dodatkowe stypendia tylko dla kobiet) i też model kulturowy, społeczeństwo je skłaniają do dłuższej edukacji. Indeks równości płciowej dla edukacji wyższej waha się od 1,05 w Niemczech przez 1,15 w Chinach do 1,38 w Szwecji. Czyli taka jest przewaga kobiet z wyższym wykształceniem nad mężczyznami. Z krajów rozwiniętych chyba tylko Japonia ma niewielkie odchylenie w drugą stronę - 0,97. Do tego edukacja jest powszechnie prawie wszędzie silnie sfeminizowana, co sprzyja osiąganiu lepszych wyników przez dziewczynki od chłopców. Ogólnie, żyjemy w warunkach systemowej dyskryminacji mężczyzn w większości świata, więc jeśli komuś miałyby warunki społeczno-kulturowo-państwowe poprawiać wynik, to kobietom.

Co do tego czy są nowsze badania czy nie. To nie "nowość" decyduje o zbliżeniu się do prawdy (wyczuwam tu pewną skłonność do ulegania szantażom fałszywej "postępowości"), tylko jakość analizy. To jest ogromna metaanaliza wielu różnych badań w tym zakresie. Nowa metaanaliza nie mogłaby siłą rzeczy mocno się różnić od poprzedniej, bo dorzuciłaby do tych 57 badań najwyżej kilka kolejnych.

  ·  last year  ·  

Skończenie studiów nie oznacza z automatu lepszego wykształcenia, co skończenie studiów. Tak, więcej kobiet idzie na studia, ale zarazem nie idą na dobre kierunki.


Posted from https://blurtlatam.intinte.org

  ·  last year  ·  

Tak, kobiety same wybierają mniej praktyczne, mniej pożądane na rynku kierunki studiów. To jeden z głównych powodów niższych, średnich zarobków u kobiet. Natomiast jeśli samo studiowanie (czegokolwiek) ćwiczy umysł i podnosi inteligencję, to one na tym więcej korzystają.