Sekwencjonowanie DNA - profilaktyka przyszłości?

in polish •  last year 

image.png

Źródło: https://www.genome.gov/about-genomics/fact-sheets/DNA-Sequencing-Costs-Data

Dziś krótka dawka wiedzy z pogranicza medycyny oraz AI. Otóż jest coś takiego jak sekwencjonowanie DNA, czyli odczytanie ludzkiego genomu z nici DNA. Można tego użyć do wykrywania błędów w DNA danego człowieka i przewidzenia np. na jakie choroby może mieć większą szansę zachorować, albo do znalezienia na jakie choroby już choruje. Za kilka-kilkanaście lat, być może zamiast jeździć latami od lekarza do lekarza, każdy człowiek po prostu raz zapłaci za sekwencjonowanie swojego DNA i będzie taniej i szybciej wiadomo, na co choruje lub będzie skłonny zachorować. Sztuczna inteligencja mocno przyczyniła się do spadku ceny sekwencjonowania.

Pierwsze sekwencjonowanie miało miejsce w 1977 roku i trwało ~2 lata, a i tak dotyczyło bakterii z krótszym od człowieka genomem. To doskonale pokazuje jaki progres robi świat w ostatnim czasie.

W ostatnim czasie modne jest robienie testów "pochodzenia", gdzie wysyła się swoje DNA i appka w telefonie pokaże Ci, z jakich regionów pochodzili Twoi przodkowie. Odbywa się to właśnie poprzez sekwencjnowanie, tylko w tym przypadku robi się to tylko dla fragmentów DNA a nie dla całości. IMO lepiej dopłacić i mieć wiedzę także o swoich potencjalnych chorobach.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE BLURT!