Lukumi (gr.λουκούμι) to bardzo popularny w Grecji smakołyk.
Można go porównać do znanej wszystkim galaretki w cukrze, jednak smak i konsystencja są zupełnie inne.
Źródło: Chris Buttigieg at Αγγλικά Βικιπαίδεια - Transferred from en.wikipedia to Commons., Κοινό Κτήμα, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1816273
Rachatłukum (osm. z arab. راحة حلقوم rāḥat ḥulqūm – „ukojenie gardła”; tur. lokum, ngr. λουκούμι lukumi, bułg. локум, rum. răhat) – wyrób cukierniczy charakterystyczny dla wielu lokalnych kuchni, głównie z obszaru Półwyspu Bałkańskiego i Bliskiego Wschodu[1].
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rachat%C5%82ukum
Wprawdzie lukumia mają galaretowatą konsystencję, ale robi się je ze skrobi pszennej lub mąki ziemniaczanej (w Grecji kukurydzianej) i oczywiście cukru.
Według tradycyjnego przepisu skrobię gotuje się z cukrem i wodą aż do zgęstnienia (około 2 godzin), można dodać owoce lub orzechy. Gotową masę przelewa się na drewnianą tackę posypaną mąką ziemniaczaną i zostawia do ostygnięcia. Potem galaretkę można pokroić i obsypać cukrem pudrem - jest gotowa do spożycia.
Zdjęcie własne
Źródło: pixabay.com
Mąka jak dla mnie jest wyczuwalna w smaku a sama galaretka ma mętny kolor zależny od dodanego barwnika spożywczego (nie jest przeźroczysta).
Dla podkręcenia smaku często dodaje się np. wodę różaną albo wanilię.
Czasami można spotkać w sprzedaży lukumia z dodatkiem różnych orzechów, jednak te najzwyklejsze cieszą się dużą popularnością wśród Greków.
Źródło: pixabay.com
Zdjęcie własne
Smakołyk dodarł do Europy ze Wschodu, głównie do państw będących pod panowaniem tureckim i tak znalazł się również w Grecji, gdzie od XIX wieku jest narodowym deserem.
Pokrojone w kostkę greckie galaretki obtacza się w cukrze pudrze.
Źródło: pixabay.com
Lukumia można kupić w sklepach cukierniczych na wagę. W sklepach sieciowych sprzedawane są w pudełkach, w których znajdziemy dodatkową sporą ilość aromatyzowanego cukru pudru.
Źródło: Quick fix - Flickr: Turkish Delight - Variety, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31598585
Zdjęcie własne
Co ciekawe Grecy najczęściej spożywają lukumia jako zakąskę do likierów i Ouzo.
W mojej opinii greckie galaretki niestety są mdłe i bardzo słodkie, dzięki zawartości skrobi przyklejają się do podniebienia i nie są kruche lecz klejące. Osobiście nie przepadam za tym greckim smakołykiem.