Możliwe, że używając Androida jako amator lub jako haker zastanawialiście się czemu nie macie nowego Androida lub kiedy najnowszy Android będzie ostatnim?
Już od dawna Google pracowało nad zmianą tego problemu umożliwiając instalację na praktycznie każdym nowym smartfonie dowolnego OSa. Jak to możliwe?
Project Treble
Wcielenie pomysłu Google zajęło sporo czasu, gdyż dopiero Android 9 dostał pierwszą wersję tego projektu. Android 8 co prawda też go wprowadzał, ale nie w pełni to działało, przez co o ile uważa się go za prekursora to nie jest zalecane korzystanie z PT na Androidach 8 właśnie.
Banki z systemami
To co wprowadził Google to banki z systemami. Sloty te są oznaczone literkami A i B. Ogólnie w razie awarii jednego systemu, Recovery i Bootloader zaproponują przełączenie się na drugi (razem z factory resetem niestety) co może naprawić wiele problemów.
Czy to oznacza, że jest możliwy dual boot na smartfonach? Nie wiem do końca. Wygląda na to, że jest, ale wiele systemów instaluje od razu się na 2 slotach, więc nie 😀
Oddzielenie warstw systemowych
Systemy operacyjne mają warstwy, ale ostatecznie można podzielić to na dwie grupy. Tzw. warstwy niskopoziomowe zajmujące się komunikacją między sprzętem, a warstwą wysokopoziomową, która jest samym systemem, aplikacjami itd.
Czyli dzwoniąc z telefonu, wysokopoziomowa warstwa kontaktuje się z niskopoziomową w celu kontaktu z inną osobą.
Treble sprawił, iż warstwa wyższego poziomu jest oddzielona od niższego, tak więc potencjalnie producenci mogą szybciej wprowadzać zmiany. Ale również jest system "Generycznych obrazów", czyli ogólnych systemów do wszystkich telefonów, tak więc nie trzeba przygotowywać oddzielnych systemów - gdyż warstwa dolna zostaje, a góra się tylko zmienia.
Linux
Potencjalnie dzięki oddzieleniu warstw można uruchomić Linuksa mobilnego na telefonach. Są już takie projekty, ale niestety nie obsługują dużej ilości sprzętu - np. Droidian i częściowo PostmarketOS i Ubuntu Phone. Tak więc zawsze warto to obserwować, bo może uda nam się wymienić system ;) Niestety w przypadku tego jeśli nie ma wspieranego gotowca, to nie jest to do końca łatwe, gdyż trzeba samemu sobie przekompilować kernel.
Wady?
- Trzeba odblokować bootloader. Co w wielu przypadkach kończy się utratą gwarancji, ale szczerze nie rozumiem dlaczego. To producent powinien dostarczyć możliwie najlepszy jakościowo sprzęt. Jakoś na komputerach nie ma z tym problemów
- Czasem trzeba aktywować łatki. Niby ma działać idealnie, ale nie zawsze działa - ale zobaczymy, bo Android się rozwija
- Możemy łatwo wgrać system, który mniej szpieguje niż od producenta.
Ja długo używałem Ubports (ubuntu touch). Fajny system i widać, że się rozwija. Dało się nawet odpalać sporą część aplikacji na androida przez anboxa. Polecam do potestowania bo społeczność jest świetna.
Ja używałem Mobiana z Phoshem :P Ale niestety chciałem przeportować Droidiana (czyli Mobian na Androidy), ale poległem na kompilacji kernela :D
Na kernelu? Nie powinno być źle, domyślam się, że chciałeś skompilować androidowy kernel z dodatkowymi modułami aby odpalić debianopochodne. Mnie od dawna marzy się własny projekt romu, który byłby mieszanką Androida i klasycznego Linuksa. Ale czasu brak... Kiedyś nawet już zacząłem robić buildy rpmów z androidowymi fragmentami.
No powiedzmy, dokładnie to chodzi o skompilowanie (jak mniemam) kernela z dodatkowymi opcjami. Jest obraz dockera do tego, ale się wywalił i tyle z tego było :P
Ja sam marzyłem o czymś innym. Masz telefon z Androidem, podpinasz pod monitor i masz Linuksa z jakąś akceleracją 3D :P
Były takie projekty. Pamiętam zresztą jak w 2014 roku robiłem chroota na telefonie i w nim odpalałem debiana. Zrobiłem nawet takie coś, że gdy podpinało się ekran to automatycznie się na nim odpalał. Ale z wydajnością różnie było.
Jeśli chodzi o akceleracje nie jest to niemożliwe. Nie pamiętam jak się projekt nazywał, ale była to inna implementacja surfaceflingera tak aby komunikował się z vendorowym hwcomposerem. Dzięki temu dało się normalnie alokować bufory dla natywnych apek. Zresztą w androidzie są natywne testy dla surfaceflingera i działają bez androida.
Mój poprzedni telefon to Xiaomi mi9t. Po tygodniu użytkowania totalnie losowo się wyłączał, przez co często budzik mnie nie budził bo w nocy odwalał taką akcję. Nie grzał się, więc z góry uznałem że to soft jest chujowy (MIUI się zepsuło od 10 wersji). Postanowiłem odblokować bootloader, wgrać TWRP i zacząłem się bawić różnymi romami / kernelami. Na szczęście zażegnałem prez to problem. Oczywiście mogłem wysłać na gwarancję, ale wątpię że by to przyjęli, gdyż wyłączał się totalnie losowo przy różnych aktywnościach i nieregularnie. Wydaję mi się, że producenci niechętnie udzielają gwarancji po odblokowaniu bootloadera z powodu brickowania (co nie jest takie rzadkie). Mieliby po prostu dużo walenia się z zbrickowanym sprzętem i dochodzenia, czy płyta się uszkodziła itp. Chyba tylko Oneplus udzielał gwarancji po bootloaderze, przynajmniej dowiedziałem się tego od mojego znajomego po kupieniu przez niego Oneplus 7 pro.
Romy które najmilej wspominam to HavocOS i LineageOS. Wersja pixel expierence na mój telefon to był totalny gniot.
Z ciekawostek powiem, że nawet miałem doświadczenie z wgrywaniem roma na google pixel 3 xl. :P
Raczej zbrickowanie pełne jest rzadkie i bardzo ciężko to zrobić - raz mi się udało, ale serwis telefonów to ogarnął.
Teraz wydaje się to jeszcze mniej prawdopodobne, gdyż masz właśnie dwa banki z systemem. W razie jeśli udupisz jeden, Android sam wskoczy na drugi
Plany WEF są takie by zastąpić smartphony czipami wstrzykiwanymi do naszych ciał. Swoją drogą to zastanawiam się ile jeszcze plandemii nas czeka
https://in.mashable.com/tech/32552/smartphones-will-become-extinct-by-2030-then-why-6g-nokia-ceo-at-world-economic-forum
Słyszałem o tym. Kiedyś bym to wyśmiał, ale dziś już nic mnie nie zdziwi.
Good post ...I will try to my best for getting a curator vote.... thanks for sharing this wonderful post in this platform..