Jako, że mamy 50 lecie Ponga od Atari, warto coś o tym napisać - szczególnie gdy temat pokrywa się z Tematami Tygodnia.
Pong od Atari?
Oczywiście firmę Atari kojarzymy z rynkiem gier, szczególnie wczesną jego odmianą. Jednak o ile zazwyczaj jeśli ktoś myśli Pong, to chodzi mu o wersję z Atari, to nie jest to pierwsza odsłona, a plagiat gry od Magnavox, twórcy konsoli Magnavox Odyssey.
Natomiast to firmie Atari udało się osiągnąć sukces komercyjny tego tytułu.
Co i jak?
W grze mamy oczywiście 2 paletki i piłkę. Naszym celem jest tak wybić piłkę, by przeciwnik jej nie odbił. Za takie zagranie dostawaliśmy 1 punkt. Zwycięża ta osoba, co pierwsza wbije 21 punktów.
W porównaniu do pierwowzoru gra pozwalała odbijać piłkę pod różnymi kątami, a także z czasem sama piłka przyspieszała, co zwiększało poziom trudności.
Krótka historia gry
Do stanowiska w firmie Atari został przyjęty Allan Alcorn - o ile miał on dużą wiedzę z zakresu elektroniki i informatyki, to nigdy nie pisał gier. Nolan Bushnell będący współtwórcą Atari polecił stworzenie właśnie takiej gry, którą widział w ofercie produktów Magnavox. Gra została napisana i sfinansowany został pierwszy automat, postawiony próbnie w zaprzyjaźnionym barze. Kiedy automat się zepsuł, Allan poszedł sprawdzić co się stało - okazało się, że mechanizm przyjmujący monety zaciął się od nadmiaru pieniędzy.
Następnie zaczęło się przekuwanie potencjału w pieniądze - powstała fabryka tworząca automaty, a w międzyczasie powstawał port gry na konsole - każdy mógł kupić sobie Ponga do domu.
Oczywiście Magnavox mający prawa patentowe zgłosił się do twórców po należne mu środki. Aby zakończyć sprawę przedsądowo, Atari kupilo licencję na od Magnavox za 700 000 dolarów.
Natomiast chwilę potem z powodu tego, iż Atari nie opatentowało swoich rozwiązań, powstało mnóstwo klonów, z którymi nic się nie dało zrobić. Szacuje się, że 2/3 automatów oferujących tę grę, było "pirackich". Wiele firm dodawało Ponga do swoich konsol, bo wiedzieli, że gracze będą chcieli nabyć konsolę dla tej gry.
Jak zagrać w Ponga?
Oczywiście jeśli chcemy zagrać w oryginalnego ponga to najlepiej poszukać jakiegoś salonu gier Retro ;)
Są jednak strony, które online pozwalają zagrać, np:
https://playpong.net/
Tutaj mamy różne warianty gry w Ponga. Mi się podoba wersja 4-D, chociaż z 4 wymiarami nie ma chyba nic wspólnego ;)
Post napisany w ramach konkursu "Tematy Tygodnia" - temat "Usue Maitane Arconada".